Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2022

24 Νοεμβρίου έως 20 Δεκεμβρίου οι αιτήσεις των υποψηφίων για τις Εξετάσεις Πιστοποίησης

Από 24 Νοεμβρίου έως 20 Δεκεμβρίου 2022, ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. θα υποδέχεται ηλεκτρονικά τις αιτήσεις των υποψηφίων για τις Εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Ι.Ε.Κ./Σ.Ε.Κ. 2022-2023.

Μετά την εγκατάσταση και λειτουργία της νέας ηλεκτρονικής θυρίδας- πρωτοκόλλου του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. ανοίγει ο δρόμος για την υποβολή αιτήσεων των αποφοίτων, μέσω της δημιουργίας του ψηφιακού γραμματοκιβωτίου κάθε υποψηφίου που θα απλοποιεί τόσο τη διαδικασία της υποβολής των χιλιάδων αιτήσεων, όσο και του ελέγχου τους από τις υπηρεσίες του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π..

Αναλυτικές οδηγίες και πληροφορίες, μαζί με τον νέο «Οδηγό Υποβολής 2022-2023», θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π., προκειμένου οι υποψήφιοι εύκολα και γρήγορα να υποβάλουν την αίτησή τους και να καταθέσουν τα δικαιολογητικά τους.

Πηγή

Ανακοίνωση για την έναρξη των εξετάσεων πιστοποίησης

Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί η έναρξη της διαδικασίας για την υποβολή αιτήσεων των υποψηφίων στις Εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Ι.Ε.Κ./Σ.Ε.Κ. του 2022-2023.

Παρακαλούνται οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Ι.Ε.Κ./Σ.Ε.Κ. να παρακολουθούν τις επόμενες ημέρες αποκλειστικά στην ιστοσελίδα του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. τις ανακοινώσεις, όπου θα αναρτηθούν πολύ σύντομα αναλυτικά όλες οι οδηγίες για τη διαδικασία υποβολής της αίτησης, για τις κατηγορίες δικαιούχων και κάθε άλλη λεπτομέρεια που θα περιγράφεται στο νέο «Οδηγό Υποβολής του 2022-2023».

Η εκκίνηση των εξετάσεων ανακοινώνεται επίσημα μόνο με την παραπάνω διαδικασία από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Ψηφιακή έκδοση διπλωμάτων αποφοίτων ΙΕΚ-ΣΕΚ από τον ΕΟΠΠΕΠ

Από σήμερα οι επιτυχόντες των Εξετάσεων Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης αποφοίτων Ι.Ε.Κ. – Σ.Ε.Κ. της 1ης περιόδου 2021 λαμβάνουν ψηφιακά τα διπλώματά τους από την ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ, στην ενότητα «Ε-Προσόντα- Διπλώματα -Βεβαιώσεις Πιστοποίησης».

Οι επιτυχόντες των εξετάσεων Ι.Ε.Κ. – Σ.Ε.Κ. της 1ης περιόδου 2021 με τη χρήση των ατομικών κωδικών ΤΑΧΙSΝΕΤ μπορούν να λάβουν το ψηφιακό τους δίπλωμα  πατώντας εδώ

Κατατακτήριες από ΙΕΚ: Ξεκινούν οι αιτήσεις για τμήματα Πανεπιστημίων

education-gb2441d419_640

Από την 1η  έως και τις 15 Νοεμβρίου θα μπορούν οι απόφοιτοι  των Ι.Ε.Κ., καθώς και του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας να υποβάλουν αίτηση για κατατακτήριες εξετάσεις σε Τμήματα Α.Ε.Ι. που ήδη έχουν εκδώσει σχετικές Προκηρύξεις.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τα τμήματα όπου επιθυμούν να φοιτήσουν, μέσω κατατακτήριων εξετάσεων, προκειμένου  να πληροφορηθούν εάν έχουν εκδώσει σχετική προκήρυξη.

Υπενθυμίζεται τα τμήματα των ΑΕΙ δεν είναι υποχρεωμένα να εκδώσουν προκηρύξεις για αποφοίτους ΙΕΚ  και   Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας .

Τα δικαιολογητικά

Τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσουν οι υποψήφιοι είναι τα εξής:

α) Αίτηση του ενδιαφερομένου.

β) Αντίγραφο Διπλώματος Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου πέντε (5) του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων ή ισότιμου τίτλου.

Οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διεξαχθούν κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου.

Το πρόγραμμα εξετάσεων ανακοινώνεται από τη Γραμματεία του Τμήματος υποδοχής του Α.Ε.Ι. τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την έναρξη εξέτασης του πρώτου μαθήματος.

Πηγή

Κατατάξεις αποφοίτων των ΙΕΚ στο Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου

κατατάξεις

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου θα δεχθεί για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 αιτήσεις για κατατάξεις αποφοίτων των Ι.Ε.Κ. Δείτε περισσότερες πληροφορίες στην ανακοίνωση του Πανεπιστημίου εδώ.