Κατατακτήριες από ΙΕΚ: Ξεκινούν οι αιτήσεις για τμήματα Πανεπιστημίων

education-gb2441d419_640

Από την 1η  έως και τις 15 Νοεμβρίου θα μπορούν οι απόφοιτοι  των Ι.Ε.Κ., καθώς και του Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας να υποβάλουν αίτηση για κατατακτήριες εξετάσεις σε Τμήματα Α.Ε.Ι. που ήδη έχουν εκδώσει σχετικές Προκηρύξεις.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τα τμήματα όπου επιθυμούν να φοιτήσουν, μέσω κατατακτήριων εξετάσεων, προκειμένου  να πληροφορηθούν εάν έχουν εκδώσει σχετική προκήρυξη.

Υπενθυμίζεται τα τμήματα των ΑΕΙ δεν είναι υποχρεωμένα να εκδώσουν προκηρύξεις για αποφοίτους ΙΕΚ  και   Μεταλυκειακού έτους Τάξης Μαθητείας .

Τα δικαιολογητικά

Τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσουν οι υποψήφιοι είναι τα εξής:

α) Αίτηση του ενδιαφερομένου.

β) Αντίγραφο Διπλώματος Επαγγελματικής Ειδικότητας Εκπαίδευσης και Κατάρτισης επιπέδου πέντε (5) του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων ή ισότιμου τίτλου.

Οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διεξαχθούν κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου.

Το πρόγραμμα εξετάσεων ανακοινώνεται από τη Γραμματεία του Τμήματος υποδοχής του Α.Ε.Ι. τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την έναρξη εξέτασης του πρώτου μαθήματος.

Πηγή